Home » Infuzní rmutování piva

Infuzní rmutování piva

 • Infuzní rmutování piva – volně zpracováno podle knihy „Technologie výroby piva.“     

 • Infuzní rmutování je nejjednodušším rmutovacím postupem, který je používán v průmyslu a samozřejmě je velmi vhodný pro domácí vaření. Postačuje jediná ohřívaná rmutovací nádoba, ve které bez neustálého přelévání sladiny – čili v jednom hrnci, můžeme za popsaného dodržení teplot uvařit své vlastní pivo. Nezatracujme tento způsob vaření, protože je velmi vhodný zvláště v počátcích našeho vaření a dodržíme li předepsané teploty a doby prodlev, úspěch bude zcela určitě zaručen. Je dokonce nejvhodnějším způsobem vaření piva, pro tzv.“svrchně kvašená piva“, uvedu například pšeničná – nebo také jinak Weizen. Podíváte li se například na stránky německých homebrewerů snadno zjistíte, že recepty, které rádi uveřejňují (na rozdíl od nás), jsou většinou právě pro infuzní vaření, občas používají kombinací infuze a dekokce.

 • Vyloučením přečerpávaní rmutů a povařování se dosahuje u piva světlejší barvy a méně výrazné chuti piv než u dekokčních postupů. Pro zajištění vysokého varního výtěžku je, vzhledem k malé intenzitě infuzního rmutování, důležité zpracování dokonale vyluštěného sladu s vysokou enzymatickou aktivitou.Světlejší barva možná bude někomu vadit, možná ne. Tmavší zbarvení se dá dohnat například použitím přídavku tmavších sladů do vystírky (např. bavorský, barvící,kara a pod.), někomu však může vyhovovat, zvláště bude li vařit například piva pšeničná. Tam je světlejší barva vhodná.

 • Kontakt enzymů a substrátu – jinak též řečeno sladových zrn, je vhodné podpořit trvalým mícháním i při teplotních prodlevách. Problém dělají hrubě šrotované slady, které se nedokáží dokonale enzymaticky zpracovat. Máme li naopak slady zpracovány velmi jemně, máme zase problémy při scezování, kdy vlivem velmi jemných částí se nám ucpávají scezovací síta. Proto se klade důraz na vhodnou konstrukci míchadla, které se často vybavuje frekvečním měničem otáček – u nás to bude nejčastěji vzít míchadlo do ruky a trvale míchat. Zde je právě velmi vhodné si zhotovit míchadlo elektrické a s výhodou lze použít například v držáku uchycená Aku-vrtačka s vrtulkou.

 • Běžný infuzní způsob pro zpracování velmi dobře rozluštěných sladů. Jak tedy postupovat je dále popsáno přesně dle uvedené literatury.

 • Jak tedy postupovat ? Sladový šrot se vystírá do vody o teplotě 60 – 62°C a ponechá se prodleva na této teplotě 30 – 40 minut.

 • Poté se ohřeje na teplotu 72°C, kdy následuje prodleva 20 minut, po které se dílo dohřeje na odrmutovací teplotu 76°C, při které se rovněž ponechá 20 minut. Celková doba rmutování nepřesáhne 100 minut.

 • U normálně rozluštěných sladů, bývá vhodné snížit vystírací teplotu na 50°C a po 40 minutách odpočinku, na této teplotě, je další teplotní průběh podobný, jako u popsaného postupu. Celková doba rmutování se prodlužuje na 120 minut.

 • Uvedený infuzní postup vaření piva je přesně popsán dle uvedené literatury tak, jak byl v minulých desetiletích, možná staletích vyzkoušen předchozími generacemi a je zde předkládán pro naše další použití. Kdo nemá doma možnost používat jedno, dvou více rmutovací postupy, což je doma na sporáku, více než pravděpodobné, je pro něj infuzní vaření dobrým postupem, který prokazatelně přináší dobré výsledky.

 • Comments are closed.

  viagra