Home » Polní den

Polní den

Vždy první víkend v měsíci červenci probíhá tzv. III. subegionál. Jedná se o závod na VKV – velmi krátkých vlnách a tento závod existuje již několik desetiletí.

U nás v českých zemích je více znám pod názvem „Polní den“.  Kdysi před mnoha lety závod umožnil mnoha zájemcům vyjet na kopce „kóty“ a tam odsuď navazovat spojení s dalšími radioamatéry z celé Evropy. Protože doba se posunula v čase, většina původních radioamatérů zestárla  a nových je jen málo. Důsledkem je potom to, že spojení se již velmi málo navazují z kopců, ale pěkně v klidu domova někde ze svého koutku.

Závod „Polní den“ proběhl a musíme opět do práce.

Ale přece jen krátce k jeho průběhu a ten byl letos opravdu jednoznačný. Celý jsem ho jel a nebo spíše nejel, protože nebyl ten správný čas.

Zařízení nebylo nachystáno, tedy myslím anténa nebyla instalována do auta, ale daleko větší byl problém jinde.

Kótu, kterou jsem si vyhlédl dalekohledem z domova, jsem si jel prohlédnout dva dny před závodem.

Po delším bloudění pomocí GPS, mapy a dalekohledu jsem se konečně dostal až na místo a tím pádem skončily lepší vyhlídky na to uspořádat zde závodní QTH. Důvod byl naprosto jednoznačný, celý areál kopce byl ohraničen a na vrcholu bylo stádo krav. Kovboj nejsem, statkáře neznám a tím pádem jsem jel zpět do údolí směrem k domovu. Zkoušel jsem ještě honem najít nějakou tu další možnost, ale nic. A tak jsem opravdu jen tak pionýrsky oblíbenou „KRCku“ anténu opřel doma na půdě mezi dvě střešní tašky, nasměroval někam směrem na východ a to bylo vše. Takto vytvořená „anténní farma“ měla před sebou právě ten kopec, ze kterého jsem chtěl vysílat. Výsledek tedy potom jednoznačný. Pouhých 10 QSO (spojení), protože jsem v údolí a tam je hodně hluchý prostor mezi kopci.

Takhle tedy skončil „Polní den 2010″ a snad pro příště vymyslím něco lepšího, kam by se dalo zajet a udělat lepší výsledek.

Tak ahoj a 73 zase někdy na pásmech.

1 komentář »

  • OK1DGZ komentoval:

    Předpokládám, že těch deset QSO bylo telegrafických……

    73 Franta – OK1DGZ

viagra