Home » ** OK1DDA **

** OK1DDA **

Vítám Vás v radioamatérské části mých WWW stránek!

Do radioklubu v Chebu jsem začal chodit již v roce 1968 a přesněji průkazku Svazarmu mám vystavenou dne 20.4.1968 …

První můj postupný krok bylo získání posluchačského čísla, což bylo to úplně nejnižší oprávnění radioamatéra. Bylo přiděleno posluchačské číslo OK1-16947 a po nějakém čase i známá odbornost v tehdejších dobách tzv.“RO – radiový operátor“ pro vysílání z radioklubu pod dozorem koncesionáře. Později jsem obdržel oprávnění „PO – provozního operátora“ a současně jsem požádal o přihlášku ke zkouškám. Po absolvování zkoušek mi byl přidělen volací znak OK1DDA, který vlastním dodnes a myslím, že už navždy. Nejsem z těch, kteří musí sedět u zařízení pořád, stačí jen když mám chuť. Dlouhé roky jsem nevysílal vůbec, protože jsem měl jiné priority a teprve nyní pomalu opět usedám k zařízení v době, kdy se bíží důchodový věk. 

Moje radioamatérské vybavení je nyní následující.

-  Pro mne úplná novinka je TCVR firmy Kenwwod TS 590 S, který tvoří základní vybavení na krátké vlny a pro kmitočet 50 MHz. Toto zařízení bude převážně používáno pro provoz morze a provoz SSB. Jen mimořádně i na jiné druhy provozů, jako je např. digi provoz BPSK 31.

- Druhé zařízení je IC 706 MK II G, což je TCVR na krátké vlny a navíc ještě pro vlny veli krátké, čili pro pásma 145 a 430 MHz. Uvedený TCVR je používán hlavně pro digi provoz a protože přenastavování toho zařízení je poměrně komplikované, rozdělil jsem některé činnosti právě do dvou zařízení.

- CT 170, jedná se o velmi staré zařízení pro tzv. převaděčový provoz, což je dnes již jen takové pomocné vysílání, pro místní spojení, místo telefonu.

.

Anténní systém, který používám je úplně jednoduchý.

Používám tzv. Longwire, jinak také dlouhý drát 40 m. Žádnou jinou anténu pro provoz na krátkých vlnách zatím nevlastním a snad se i toto časem vylepší. Vím, že kvalita této antény není nic moc, ale čas ukáže. Pro provoz na VKV používám v současné době jen anténu OK1KRC se čtyřmi prvky a nasměrovanou na východ republiky. Chybí mi tedy zde nějaký rotátor, který by anténou otáčel podle potřeby. Toto se, ale již asi nezmění vzhledem k mému QTH, které je mezi kopci a tedy možnosti přenosu signálu poměrně malé.

Toto je tedy nynější moje vybavení pro můj radioamaterský koníček, nebo chcete li hobby. Pro mne více než dostačující a určitě mi dlouho vydrží.

Dále bych chtěl do těchto stránek postupně zapracovat pár fotek a také je pravidelně obnovovat. Pro úvod do radioamatérské činnosti by toto bylo prozatím vše a jdu přemýšlet nad dalším.

Comments are closed.

viagra