Home » DIGI provoz

DIGI provoz

Dr OMs – kolegové a kamarádi radioamatéři.

21.6.2011

DIGI provoz již u mne doma běží celkem úspěšně v konfiguraci IC 706 MK II G a k tomu velmi známý program Mix 2.2. Používám k tomu rovněž „černou krabičku“ na digi signály, která je uvedena na stránkách OK5EPC a zde je možnost si najít bližší informace. Celý kompletní signál následně posílám do antény LW 40 metrů.

V měsíci květnu jsem vysílal pod značkou OL950CHEB, což byla speciální značka vydaná k příležitosti první zmínky o Chebu před 950 roky. Během měsíce května bylo navázáno tímto způsobem celkem 202 QSO (spojení) s výkonem od 30 do 50 Watů a převážně na pásmu 14 MHz.

Je to provz vyžadující poměrně nenáročné technické vybavení a s konfigurací, kterou vlastním, obsáhne celý svět. Nevysílám každý den, ale jen občasně a během doby co vysílám jsem si všimnul mimo jiné toho, že tomuto odvětví se věnují převážně radioamatéři vyššího věku (včetně mne). Důvod je asi celkem jasný, horší sluch, a jiné zdravotní problémy. Protože se jedná o provoz digitální je tedy pro tyto radioamatéry tento druh moderního provozu vhodný a vřele jej doporučuji. S poměrně malým výkonem je kdykoliv možno navazovat spojení s celým světem, kdy jinými druhy provozu toto nejde. V části pásem např. pro SSB se jeví pásmo, jako „zavřené“ a zde v digi části jsou na „vodopádu obrazovky“ vidět desítky stanic v kteroukoliv dobu.

Mnoho 73 všem radioamatérům přeje Franta

 ——————————————————————————————————————-

Na této stránce bych chtěl uvádět něco k činnosti v oblasti digitálních provozů. Zdravotní stav mi moc neumožňuje klasická sluchátka a mikrofon při použití na KV a tak konečně mohu začít provozovat to, co mne již několik roků láká. Kdysi to bylo SSTV a RTTY. Doba a věk trochu pokročil a tak bych současně chtěl pokročit i já.

Proto jsem požádal a byl zaregistrovám u EPC – Evropská organizace kde se radioamatéři „baví“ digitálním provozem a bylo mi dne 9.10.2010 přiděleno registrační číslo 12935, současně s příslušným certifikátem, jehož obrázek máte možnost si prohlédnout.

Po zaregistrování do této Evropské organizace, jsem se rovněž přihlásil do CZ-EPC a jak jste dobře pochopili, jedná se o Českou pobočku. Zde jsem obdržel registrační číslo 129, dne 10.10.2010 a i tento certifikát máte možnost si prohlédnout. Uvedené datum je docela zajímavé a tak snad numerologové ví, že konstelace datumu je prostě „OK“.

—————–

Následně jsem si objednal takový drobný doplněk k mému zařízení, což je TRX IC 706  MK II G. Jedná se o tzv. kontrolér, jinak také chytrou krabičku, která umí moc věcí, ale tou hlavní je možnost navazování spojení  digitálním provozem.

O co přesně se jedná ??? To se ozvíte až později, až bude zařízení dokompletováno a bude navázáno spojení první … Pro začátek nejdříve obrázky o mé registraci u uvedených členských klubů. Stačí jen kliknout.

Jinak – Vy 73 a někdy na bandu.

——————–

Certifikáty EPC

OK1DDA

Comments are closed.

viagra