Home » Aktuality

Rekapitulace problému vaření piva

11. Červen 2015 Bez komentáře

Ahoj pivníci.

.

Nevím jestli jste si všimli, ale na počítadle přístupů na tyto stránky, před několika dny naskočilo číslo 100 000. Je to přece jen poměrně velké číslo a co se za ním skrývá?

.

První příspěvek na těchto stránkách vznikl již hodně dávno a to konkrétně v roce 2002. Za tuto dobu se samozřejmě hodně změnilo v životě každého z nás, ale samozřejmě i v pivním světě. Tenkrát když vznikaly první minipivovary, to se psalo v denním tisku, jezdila tam televize a byla to prostě vzácnost. Dnes vzniká i několik minipivovarů měsíčně.  Samozřejmě i náš svět domácích vařičů piva teprve začínal vystrkovat své růžky a sehnat jakékoliv informace byl obrovský a téměř neřešitelný problém. V této době jsem dokonce psal i na všem známou Podkalskou průmyslovku  v Praze a sháněl tam informace jak se vlastně pivo vaří. Pan ředitel z toho byl mimo a vůbec nevěřil, že by šlo uvařit v domácích podmínkách. Stejným způsobem jsem také sháněl informace u tehdejšího sládka v Krušovicích, který je dnes sládkem v „Pivovaru Kynšperský zajíc“ . Jen se mi vysmál, že to doma prostě nepůjde. Hodně mi pomohlo Googlování, pomohla mi kniha od p. Palmera, kterou známe všichni, ale jeho piva jsou jiná a tak jsem pátral dále a nakonec jsem všechny tyto problémy vyřešil.

.

A svoje první pivo infuzním způsobem jsem si doma uvařil. Než jsem, ale dospěl takto daleko, uteklo hodně vody a několikrát jsem zkoušel pivo z mladinových koncentrátů. To první doma takto připravené pivo mi samozřejmě strašně chutnalo, druhé již méně a třetí a nakonec čtvrté pivo mi už nechutnalo vůbec. Řekl jsem si tedy, že dokud nebude další uvařeno klasicky, nebude raději žádné.

.

Potom již došlo na infuzní vaření a to ještě na plynu, protože jsem se bál vařit plynem v garáži a odrazovala mne také špatná regulovatelnost vaření. Přešel jsem na vaření pomocí elektrické energie, které používám dodnes. Rovnou jsem vyrobil celou řídí jednotku a používám oblíbený program „Brauanlage“.

.

No a co se týká vývoje v pivním světě, tak tam šel vývoj překotně vpřed a dnes již není vůbec žádný problém najít jakékoliv informace s úplnými postupy vaření. Čili dnešní začínající jsou na tom velmi dobře, stačí trošku Googlovat a najdeme mnoho pracovních postupů.

.

Že je naše činnost populární vidíme na mnoha stránkách a tedy ne jen na mých, protože vzniklo hodně minipivovarů a hodně z těchto minipivovarů vytvořili nadšenci, kteří byli původně homebreweři – čili domácí vařiči piva. Což je moc dobře, protože jsou to nadšenci, kteří se snaží mít pivo perfektní a současně se nebojí experimentovat.

.

Dnes již tedy není hlavním typem klasický ležák, hodně těchto pivovarů dnes vaří piva typu „ALE“, pšeničná a mnoho dalších, což je opravdu moc dobře. Zákazník si může prostě vybrat.

.

Kde nám však pořád ujíždí vlak je legislativa, bohužel pořád zde u nás v Česku platí ta nesmyslnost o maximálním uvařeném množství piva (200 l) pro vlastní potřebu. Jsme jednoznačně diskriminování proti vinařům, kteří mohou vyrobit 2000 litrů na osobu a nikdo nic neřeší !!! Snad se někdy povede nás zrovnoprávnit, ale toho už se asi nedožiji. Dle mého názoru to bude až tehdy, až nějaký poslanec a nebo senátor začne taky vařit a bude do tohoto problému taky moc trošku rýpat. Další co mi vadí je to, že každý minipivovar musí mít tzv. odborně způsobilou osobu. Sládků je prostě málo a tak objíždějí vždy několik pivovarů a tzv. kontrolují činnost. Jedná se tedy o naprostou formálnost. Chtěl bych, aby to bylo, jako v Rakousku. Tam nic takového neřeší. Chceš vařit pivo, tak si kup pivovar, firma Ti ho postaví, zaučí tě a můžeš vařit kolik chceš. Čas potom ukáže jestli je pivo dobré a zákazník si na něj přijde.

.

Mnozí z Vás asi ví, že jsem před časem napsal knihu „Uvařte si pivo doma“. Nevím kolik se prodalo výtisků, podle některých ohlasů asi nebyla úplně špatná. Byla napsána pro úplné začátečníky, aby si tuto činnost mohli vyzkoušet a jestli je toto hobby chytí, to už bude záležet na nich. Já jsem knihu psal právě proto, aby neměli ty samé problémy se sháněním informací, jako já před mnoha roky. A jestli se alespoň z toho něco povedlo jsem jenom rád.

.

Co napsat závěrem?

.

Informovanost na těchto stránkách vychází jen a pouze z toho, jaké mám informace já. Několikrát jsem zde psal, že bych rád uvítal nějaké ty připomínky, podněty a nebo je možnost zde uvádět třeba recepty a nebo postupy, které se Vám osvědčily a chtěli byste se o ně podělit.   Bohužel musím konstatovat jedno jediné. Za celé ty roky nepřišel jediný příspěvek, který bych mohl zde uveřejnit. No snad se to, ale někdy časem zlepší.

.

Tak „Dej bůh štěstí“ pivníci do dalších 100 000 přístupů na tyto stránky.

 

Comments are closed.

viagra
Warning! F528764d624db129b32c21fbca0cb8d6.com has expired. If this is your domain name you must renew it immediately before it is deleted and permanently removed from your account. To renew this domain name visit http://www.NameBright.com