Home » Aktuality

Hřebeny – Hartenberk – zaniklý pivovar

28. Srpen 2014 Bez komentáře

Zaniklý pivovar

Při toulkách krajinou, lépe při sbírání hub, jsem zajel také kousek stranou a navštívil po mnoha letech i zaniklý pivovar Hřebeny – Hartenberk na Sokolovsku.

Okolo tohoto pivovaru vede turistická stezka a jak jsem během půl hodinky viděl i poměrně rušná, protože součástí této stezky je hned vedle další historický pozůstatek a tím je hrad Hřebeny, vzdušnou čarou snad 250 m vzdálený. Já jsem navštívil pouze pozůstatky – lépe řečeno ruiny co zbyly z pivovaru. Tento pivovar byl založen v roce 1603 podle dochovaných záznamů a jeho činnost bohužel ukončil rok 1947. V současné době se jedná již jen a pouze o ruiny, kam je přímo životu nebezpečno vstoupit. Je opravdu jen otázkou několika roků, kdy vše spadne a příroda poté sama ekologicky zlikviduje. Udělal jsem si jen pár posledních fotek s celkovým pohledem, pohledem na pivovarské komíny a taky pouze vnější pohled na ležácké sklepy, které jsou zavrtány do protilehlého kopce a prozatím nejsou zhroucené. Na jedné fotce je také vidět přivaděč vody pro pivovar.

Místo pivovaru původní majitelé zvolili dobře, protože voda (potok) je součástí areálu, dřevo všude okolo a přivážet se muselo pouze obilí na sladování. Nevím kudy šly původní cesty i když

předpokládám, že stávající se moc nelišily, ale přece jen cesty jsou poměrně náročné i pro dnešní auta (maximálně na rychlost 2) , což teprve tenkrát, když byly pouze koňské povozy.

Tolik jen nostalgická vzpomínka na jeden již neexistující pivovar a současně přidám pár fotek na ilustraci.

.

Dej Bůh štěstí přátelé

 

 

 

 

 

Comments are closed.

viagra