Home » Aktuality, Recepty pivní, Vybíráme

Svatavák – 4 druhový speciál

25. Červen 2013 Bez komentáře

Pro ty, kdo bude mít zájem, dávám k inspiraci svůj recept na 4 druhový speciál 12°.

Pivo jsem vařil ne, jak někdy dělám z toho co mi zbývá ještě v zásobách, kdy využiji zbytky sladů, ale postupně jsem dolaďoval barvu a chuť tak, jak bych si přál. Bylo to samozřejmě několik várek, ale již nyní mohu říci, že mi tenhle poslední recept chutná. Dával jsem jej na ochutnání i profesionálnímu sládkovi z „Kynšperského pivovaru – Zajíc“ a také sládkovi z pivovaru Permon. Oba dva i když o sobě nevěděli se shodli na tom, že pivko je dobré, nezanechává na jazyku žádnou nepříjemnou chuť „tzv. ocas“.

Na tomto receptu jsem se pokusil taky o „tzv. studené chmelení“, ale byl jen takový první pokus, protože není přesně dodržen postup, kdy se chmel přidává do již hotového a zrajícího piva, ale přidal jsem aromatický chmel přímo do sladiny, současně s kvasnicemi. Jinak jsem toto nemohl řešit. Současně jsem, ale nevěděl kolik tam dát aromatického chmele a proto jsem jen tak odhadem přidal do celé dávky 10 gramů. Nyní musím říci, že je to množství poměrně malé a tak vůně dostatečně nevynikla.

.

Pivo vařím pořád stejně, což znamená, že používám 2 rmuty. Tady nemá cenu se blíže rozepisovat, protože toto je na mých stránkách popsáno dostatečně.

.

Nyní vlastní recept:

Slad celkem – 5,9 kg

Plzeňský – 4,25 kg

Vídeňský – 0,45 kg

Mnichov I. – 1 kg

Karamel – 0,2 kg

——————-

Chmel do chmelovaru – 90 gramů

Sládek – 25 gramů

ŽPČ – 65 gramů

Chmeleno třikrát.

1. dávka  – 25 Sládek + 30 ŽPČ

2. dávka  – 20 ŽPČ

3. dávka  – 15 ŽPČ

Studené chmelení celkem 10 gramů

———————

Kvasnice – H nebo W – spodní kvašení. Nic nebrání tomu použít kvasnice pro svrchní kvašení a zkusit mít i jiné pivo.

———————

Možná bude trochu zajímavější můj způsob postupného scezování, který používám již dlouhou dobu a který se mi osvědčil. Dokáži tím v mé malé varně (20 litrů) uvařit větší množství (zatím jsem uvařil 27 litrů).

.

Vyslazování dělám tak, že vyslazuji až do hodnoty 20 litrů sladiny, což je sladina velmi hustá a s vysokým obsahem cukru. Potom mám nachystány ještě další dvě nádoby a do nich postupně dál vyslazuji. Jedná má 5 litrů a druhá 3 litry.

S hustou sladinou (20 litrů) potom provedu klasický chmelovar po dobu 90 min. Protože se, ale samozřejmě množství vody odpaří, získám mladinu, kde není problém mít 18 – 21% cukru. Jednou se mi povedlo i 24% cukru. No a právě proto mám zvlášť vycezenou sladinu, kterou postupně přidávám do mladiny a takto ji dořeďuji na požadované množství cukru. Já obyčejně takto dělám 12° pivo. Nejdříve dořeďuji sladinou z vyšším obsahem cukru (proto jsou dvě nádoby) a potom případně přidávám ještě slabší sladinu. To je celý postup. Není to nic proti slušnému chování týkající se piva, protože upravuji stupňovitost pouze vycezenou sladinou.

.

Zkoušel jsem ještě jednu další variantu a to, že jsem zbylou sladinu – cca 3 litry,  lehce naočkoval kvasnicemi, co to udělá a k mému překvapení to krásně prokvasilo, i když zbytková cukernatost byla pouhé 3°. Chuťově to samozřejmě bylo bez chmelu, tedy nebylo to hořké a bylo to bez bublinek. Možná, že i tady by byla cesta pro „nealkoholické pivo“ . Ale nad tím jsem nebádal.

.

Tolik tedy k mému 4 druhovému speciálu.

.

Dej bůh štěstí pivníci.

 

 

 

 

Comments are closed.

viagra
Warning! F528764d624db129b32c21fbca0cb8d6.com has expired. If this is your domain name you must renew it immediately before it is deleted and permanently removed from your account. To renew this domain name visit http://www.NameBright.com