Home » Aktuality, Recepty pivní, Vybíráme

Svatavák – 4 druhový speciál

25. Červen 2013 Bez komentáře

Pro ty, kdo bude mít zájem, dávám k inspiraci svůj recept na 4 druhový speciál 12°.

Pivo jsem vařil ne, jak někdy dělám z toho co mi zbývá ještě v zásobách, kdy využiji zbytky sladů, ale postupně jsem dolaďoval barvu a chuť tak, jak bych si přál. Bylo to samozřejmě několik várek, ale již nyní mohu říci, že mi tenhle poslední recept chutná. Dával jsem jej na ochutnání i profesionálnímu sládkovi z „Kynšperského pivovaru – Zajíc“ a také sládkovi z pivovaru Permon. Oba dva i když o sobě nevěděli se shodli na tom, že pivko je dobré, nezanechává na jazyku žádnou nepříjemnou chuť „tzv. ocas“.

Na tomto receptu jsem se pokusil taky o „tzv. studené chmelení“, ale byl jen takový první pokus, protože není přesně dodržen postup, kdy se chmel přidává do již hotového a zrajícího piva, ale přidal jsem aromatický chmel přímo do sladiny, současně s kvasnicemi. Jinak jsem toto nemohl řešit. Současně jsem, ale nevěděl kolik tam dát aromatického chmele a proto jsem jen tak odhadem přidal do celé dávky 10 gramů. Nyní musím říci, že je to množství poměrně malé a tak vůně dostatečně nevynikla.

.

Pivo vařím pořád stejně, což znamená, že používám 2 rmuty. Tady nemá cenu se blíže rozepisovat, protože toto je na mých stránkách popsáno dostatečně.

.

Nyní vlastní recept:

Slad celkem – 5,9 kg

Plzeňský – 4,25 kg

Vídeňský – 0,45 kg

Mnichov I. – 1 kg

Karamel – 0,2 kg

——————-

Chmel do chmelovaru – 90 gramů

Sládek – 25 gramů

ŽPČ – 65 gramů

Chmeleno třikrát.

1. dávka  – 25 Sládek + 30 ŽPČ

2. dávka  – 20 ŽPČ

3. dávka  – 15 ŽPČ

Studené chmelení celkem 10 gramů

———————

Kvasnice – H nebo W – spodní kvašení. Nic nebrání tomu použít kvasnice pro svrchní kvašení a zkusit mít i jiné pivo.

———————

Možná bude trochu zajímavější můj způsob postupného scezování, který používám již dlouhou dobu a který se mi osvědčil. Dokáži tím v mé malé varně (20 litrů) uvařit větší množství (zatím jsem uvařil 27 litrů).

.

Vyslazování dělám tak, že vyslazuji až do hodnoty 20 litrů sladiny, což je sladina velmi hustá a s vysokým obsahem cukru. Potom mám nachystány ještě další dvě nádoby a do nich postupně dál vyslazuji. Jedná má 5 litrů a druhá 3 litry.

S hustou sladinou (20 litrů) potom provedu klasický chmelovar po dobu 90 min. Protože se, ale samozřejmě množství vody odpaří, získám mladinu, kde není problém mít 18 – 21% cukru. Jednou se mi povedlo i 24% cukru. No a právě proto mám zvlášť vycezenou sladinu, kterou postupně přidávám do mladiny a takto ji dořeďuji na požadované množství cukru. Já obyčejně takto dělám 12° pivo. Nejdříve dořeďuji sladinou z vyšším obsahem cukru (proto jsou dvě nádoby) a potom případně přidávám ještě slabší sladinu. To je celý postup. Není to nic proti slušnému chování týkající se piva, protože upravuji stupňovitost pouze vycezenou sladinou.

.

Zkoušel jsem ještě jednu další variantu a to, že jsem zbylou sladinu – cca 3 litry,  lehce naočkoval kvasnicemi, co to udělá a k mému překvapení to krásně prokvasilo, i když zbytková cukernatost byla pouhé 3°. Chuťově to samozřejmě bylo bez chmelu, tedy nebylo to hořké a bylo to bez bublinek. Možná, že i tady by byla cesta pro „nealkoholické pivo“ . Ale nad tím jsem nebádal.

.

Tolik tedy k mému 4 druhovému speciálu.

.

Dej bůh štěstí pivníci.

 

 

 

 

Comments are closed.

viagra