Home » Aktuality, Recepty pivní, Vybíráme

Svatavský trpaslík 9 – světlý ležák

13. Leden 2012 2 Komentářů

Ahoj pivníci.

Uveřejňuji zde naprosto jednoduchý recept na světlý ležák, protože jsem dostal několik dotazů na jednoduchý a odzkoušený recept. Tímto snad vyhovím tomuto přání, protože toto je můj základní recept používaný již několik roků k mé úplné spokojenisti.

Publikuji zde základní recept pro množství 20 – 25 litrů podle stupňovitosti. Uvedené množství sladu dává spolehlivě 23 litrů piva při 12,2°. Samozřejmě měřeno při 20°C.

Suroviny:

- Plzeňský slad ze Záhlinic 4,8 kg

- Bavorský slad 0,2 kg

- chmel – používám dva druhy :

Žatecký a Sládek v mnoství celkem 90 gr. Klasické chmelení na třikrát.

-  Žatecký – celkem třikrát v množství – 20, 20, 20 gr.

- Sládek – 30 gr.

- Kvasnice pro spodní kvašení. V mém případě se jedná o kvasnice typu „H“.

—————————————————————————————-

Vařeno na 2 rmuty. Kdo by chtěl znát teploty a ostatní podrobnosti, musí si najít v seznamu receptů  základní postup, kde je vše podrobně uvedeno, právě pro 2 rmuty.

Není zde zapotřebí hledat žádné složitosti. Kdo by chtěl pivo trošku hutnější a tím i o něco tmavší, doporučuji přidat baborský slad ještě v množství 0,2 kg. Ne však více, protože barevně bychom se už dostávali mezi piva polotmavá.

—————————————————————————————-

A kdo by přece jen potřeboval ještě další info, může napsat na můj E-mail.

2 komentářů »

 • Vláďa komentoval:

  Ahoj Franto,

  chtěl bych se jednak zeptat, kde bereš kvasnice typu H a potom jestli není překlep uvedení mnichovského sladu. Máš ho tam čtyři procenta a riziko polotmavé barvy při zvýšení na dvojnásobek mi přijde nepravděpodobné. Sám dávám do ležáku 20% mnichovského typ I a jsem na jasně žluté barvě, tak mi napadá jestli jsi neměl na mysli tmavý karamelový slad? Díky, V.

 • Framax (autor) komentoval:

  Ahoj a odpovědi jsou jednoduché.
  - kvasnice mám tady od Permonů
  - ten slad co uvádím, jsem koupil u „Sládka“ a znovu jsem ověřoval původní fakturu, napsal jsem to dobře. Mám sám ten pocit, že to snad není úplně ono, protože když jsem koupil Mnichov I. zvlášť, tak barevně a chuťově to bylo trošku jinde.
  Víc nemohu sloužit, tak to snad poslali dobře.

viagra