Home » Archiv

Články v kategorii Vybíráme

Aktuality, Vybíráme »

[13. Prosinec 2015 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci.
Knihu „Uvařte si pivo doma“ asi většina z Vás zná. Vyšla před dvěma roky (můj první pokus) a setkala se snad s příznivým ohlasem. Vím, že potřebuje mnohé vylepšit, najde se určitě i mnoho námětů, co by tam mělo být zařazeno, ale jak jsem naznačil, byl to první pokus.
.
Vydavatel pan Svojtka mi minulý týden sdělil, že kniha měla vydavatelsky příznivý ohlas – celkem bylo vytištěno 3024 kusů, což jsem ani sám nečekal a proto mne požádal jestli bych do podzimu nepřipravil 2. vydání.
.
Obracím se tímto na celou homebrawářskou společnost …

Aktuality, Vybíráme »

[31. Prosinec 2014 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci.
Dnes ráno jsem začal svou letošní poslední várku. Již několik roků vařím vždy na Silvestra. Protože se vždy a i v ten poslední den může cokoliv pokazit, tak mi najednou nešlo měření teploty, což jak sami uznáte je docela důležitá záležitost při vaření piva. Pořád mi to hlásilo, chyba vzorkování teploty. Vše jsem prošel několikrát, podezříval jsem software a tak jsem jej i znovu instaloval a až nakonec jsem taky otevřel vlastní těleso měřící sondy. Jakmile jsem sondu uvedl do činnosti otevřenou, tak bylo vše !OK!.
Nyní již vařím a tak …

Aktuality, Vybíráme »

[19. Květen 2014 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci.
.
Protože mám možnost v administraci těchto stránek, prohlížet mimo jiné i statistiky týkající se návštěvnosti jednotlivých témat, převažuje jednoznačně návštěvnost stránek kde jsou tak jak běžel čas, jednotlivé recepty. Protože, ale množství těchto receptů je poměrně hodně, budu muset pomalu připravit určitou změnu, týkající se řazení jednotlivých druhů piva. Chtěl bych v kategorii receptů zavést podstránky, kde budou uváděny zvlášť jednotlivé typy – uvedu například: ležák, Pale Ale, pšeničné, atd.
.
K tomuto bych současně potřeboval Vaši pomoc, která bude úplně jednoduchá. Chtěl bych Vás tímto požádat o zaslání Vašich receptů na …

Aktuality, Vybíráme »

[1. Duben 2014 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci.
Náhodně jsem na internetu objevil používaný sanitační roztok pro pivní průmysl. Kdo by jej hledal na internetu, stačí zadat „Habla CIP“ a určitě se mu tam objeví hodně e-shopů na uvedený produkt.
Osobně jej sice nepoužívám, ale mohl by se hodit dalším zájemcům, kteří mají problémy se sanitací.
Cena byla poměrně příznívá, já jsem viděl 71,- Kč/ litr a to by nebylo tak hrozné, protože se to dále ještě ředí vodou.
Tak vyzkoušejte a případně napište nějaké postřehy.
 
Sanitační roztok Habla CIP 1kg

Aktuality, Vybíráme »

[4. Březen 2014 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci.
Prováděl jsem kontrolu některých pivních webů a mimo jiné i uvedený www.bierseidla.de. Z tohoto webu mi nyní přišla hláška „Eror 404″, což značí jen jediné. Uvedený web byl zřejmě autorem zrušen a je k vidění pouze úvodní stránka. Na tomto webu byl celé roky uváděn program pro domácí vaření piva. Snad ještě tento web obnoví, ale to ukáže až čas.
.
Kdyby však někdo měl případně zájem o tento program, máme jej zálohovaný a je tedy možno jej případnému zájemci zaslat i s úpravou do češtiny a zpracovaných postupů pro vaření.
.
Kdyby někdo z …

Aktuality, Vybíráme »

[1. Březen 2014 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci.
.
Právě provádím scezování mého piva vařeného ze 4 sladů.. Recept jsem popsal poměrně nedávno. Vařím to naprosto klasicky na dva rmuty, jako již hodně roků. Bude rovněž použito i studené chmelení, ale tady již potom bude rozdíl. Vždycky mne lákalo uvařit jednu várku včetně chmelovaru a potom teprve vzniklou mladinu rozdělit do dvou kvasných nádob a vykvasit jednu část klasicky, t.j. spodně pomocí kvasnic s označením „H“. Tady půjde jen o čistou klasiku. No a druhá půlka se zakvasí svrchními kvasnicemi, tentokrát s označením US – 05. Pro případné zvědavce, …

Aktuality, Vybíráme »

[10. Leden 2014 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci.
Jak tak běží čas, mění se i chutě týkající se piva.
Dostal jsem chuť vyrobit zase něco jiného a protože mám doma několik druhů sladů, chci vyzkoušet nějaký ten „Ale“. Samozřejmě jsem prohlížel různé recepty a mimo jiné jsem také podrobně prohlížel sortimentní katalog sladovny Weyermann. Zaujala mne tam právě poznámka, že slad „Ale“ lze používat v libovolném procentním rozmezí, dokonce je tam udáváno, že jej lze použít celých 100%. No a z toho vyplývá můj jednoduchý dotaz, nezkoušel někdo z Vás uvařit pivo jen a pouze z tohoto sladu …

Aktuality, Recepty pivní, Vybíráme »

[2. Leden 2014 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Po delší době přidávám další recept, který jsem objevil v knize „Gutes Bier selbst brauen“. Bližší autor není uveden.
Celkem se jeví postup, jako poměrně jednoduchý a mohl by mít docela dobré výsledky
.
- Stupňovitost: 12°
Alkohol: 4,8%
Hořkost: 39 IBU
Barva: +100 EBC
.
Sypání
8,5 kg Plzeňský slad
0,5 kg ječné vločky
0,3 kg kyselý slad
0,7 kg jemně drceného praženého ječmene
.
- Varná voda
35 l vystírání
36 l scezování
.
Kvasnice
- WYEAST 1084 nebo 1028, Whitelabs WLP 004, Fermantis Safale S 04 nebo US-5, Dangstar Nottingham Ale
.
Rmutování
Ohřejeme 22 litrů vody na teplotu 75°C a nasypeme slady a ječné vločky. Po promíchání by měla …

Aktuality, Vybíráme »

[1. Leden 2014 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci,
v tento den již několik roků uvádím malé ohlédnutí za minulým rokem.  V této tradici pokračuji i nyní.
Rok 2013 byl pro mne rokem celkem pozitivním, protože jsem si odzkoušel některé nové fintičky při vaření piva. Mimo jiné jsem odzkoušel použít aromatický chmel i do piv spodně kvašených a jsem spokojen s výsledkem, protože ani profesionální sládek nepoznal, že se nejedná o klasické „Pale Ale“ kvašené svrchně. Celá finta vznikla vlastně náhodou, protože nemám tolik možností, abych mohl provádět studené chmelení až ve zrajícím pivu. Jsem tedy nucen toto provést …

Aktuality, Vybíráme »

[28. Prosinec 2013 | Komentáře nejsou povoleny | ]

Ahoj pivníci,
.
jak jsem již jednou informoval kniha „Uvařte si pivo doma“ již vyšla v nakladatelství „Svojtka“ a najdete ji snadno na www.svojtka.cz, případně na mnoha E-shopech. Na E-shopech je sice dodávána cca o 50,- Kč levněji, ale tato sleva nenahradí potom cenu za poštovné. Doporučuji počkat až do 7.1.2014, kdy by měla být automaticky rozesílána do běžných (kamenných) obchodů. Tam už je potom možnost se rozhodnout, která z cen pro Vás bude výhodnější.
Tato kniha je určena pro úplné začátečníky a proto je také psána velmi jednoduchou formou, bez složitých technických …

viagra